Zgromadzenie Sióstr Nazaretanek
Arch. Przemyska
par-kom1-300x200.jpg

Drodzy Pielgrzymi i Goście

Uczestnictwo we Mszy św. dla Parafian i Zwiedzających nadal pozostaje zawieszone (do odwołania).

Zwiedzających Izbę Pamięci prosimy o:

– noszenie maseczki.

– dezynfekcję rąk,

– unikanie dotykania elementów wyposażenia.

Do Izby Pamięci zapraszamy codziennie z wyjątkiem poniedziałków.

W większej grupie zwiedzających możliwość wysłuchania historii internowania Sługi Bożego Prymasa Stefana Wyszyńskiego opowiedzianej przez siostrę (np. przed klasztorem).

Dziękujemy za zrozumienie

12nTe słowa Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego były mottem pielgrzymki szkół prymasowskich do Komańczy w dniu 24 września  2010 r. (piątek). Od kilku lat – co roku, na wzgórzu Bircza przed klasztorem odbywają się uroczystości o charakterze religijno – patriotycznym, w których przede wszystkim biorą udział delegacje szkół mające za Patrona Wielkiego Prymasa Tysiąclecia. 25 wrzesień – to data znamienna: rocznica uwięzienia Księdza Prymasa. Zwracamy uwagę na wartości, którymi się kierował w życiu, bronił, za które gotów był na zniewagi, cierpienie, więzienie.
„Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża – Polaka,… gdyby nie było Twojej wiary, nie cofającej się przed cierpieniem i więzieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła”. (Jan Paweł II, Watykan, 23.10.1978 r. )

W tegorocznej uroczystości wzięło udział około 800 osób – w tej liczbie prawie 730 dzieci z nauczycielami i katechetami. 23 poczty sztandarowe stanęły wokół pomnika Prymasa. Był to imponujący widok. Część artystyczną słowno-taneczno-muzyczną przygotowało kilka szkół: z Głogowa Młp, z Komańczy, z Dydni i Partynii. W oprawę muzyczną Eucharystii włączyły się: najmłodsza na Podkarpaciu szkoła prymasowska z Dydni oraz ambitny chór szkolny z Sitna (diec. Zamojsko-Lubaczowska). „Serce rosło” słysząc w wykonaniu młodzieży Hymn Szarych Szeregów, Rotę, Boże coś Polskę… Da Bóg, że doczekamy czasów pełnej wolności!

13nGłównym celebransem był ks. bp Marian Rojek z Przemyśla, wspaniały mówca katechetyczny. Wespół z nim 22 kapłanów stanęło przy ołtarzu polowym. Dziekan z Tarnawy ks. Jan Krupiński z ks. proboszczem Jackiem Czerkasem uchodzili za gospodarzy miejsca. Pod koniec Eucharystii zostały poświęcone stacje Drogi Krzyżowej, zawieszone później na wyznaczonych drzewach wzdłuż „Ścieżki Prymasowskiej”, przechodzącej obok cmentarza wojennego z lat 20. do figury Matki Bożej Leśnej. Ta Droga Krzyżowa – to jeszcze jeden znak duchowej obecności internowanego tu w latach 50. ub. stulecia Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Panie z Instytutu Prymasowskiego też mają w niej swój wkład. Na ręce p. Stanisławy Grochowskiej – Generalnej Instytutu – składamy im podziękowanie!

Na zakończenie – po skromnym posiłku (tradycyjne już drożdżówki bieszczadzkie) – przeszliśmy Ścieżką Prymasowską do figury Matki Bożej Leśnej, gdzie zawierzyliśmy siebie i całą Ojczyznę Maryi Niepokalanej – Królowej Polski, by nas strzegła i do Jezusa prowadziła.
Zapraszamy wszystkich chętnych do zgłębiania dziedzictwa Wielkiego Prymasa, do duchowego spotkania z nim na ścieżkach, którymi niegdyś chadzał zatopiony w modlitwie i trosce o losy umiłowanej Ojczyzny.

„Szczególnym przedmiotem […] medytacji uczyńcie postać niezapomnianego Prymasa, śp. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, jego osobę, jego naukę, jego rolę w jakże trudnym okresie naszej historii.” (Jan Paweł II, Watykan 28.05.1981)

(s. M. Bogumiła Zamora)