Pielgrzymka Szkół Prymasowskich 2014

pielgrz14Już tradycyjnie 25 września 2014 r. na wzgórzu wokół domu Sióstr Nazaretanek w Komańczy spotkały się szkoły mające za swojego patrona Prymasa Tysiąclecia, Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Po przywitaniu szkół przez s. Albertę Skalimowską nastąpiło uroczyste wprowadzenie pocztów sztandarowych poszczególnych szkół.

Tym razem zebrało się około 600 młodzieży z 16 szkół:

Szkoła Podstawowa nr 11 w Jaśle,
Szkoła Podstawowa w Czudcu,
Szkoła Podstawowa nr 3 w Leżajsku,
Publiczne Gimnazjum w Siedliskach Tuchowskich,
Gimnazjum z Pierzchnicy,
Gimnazjum z Radwana,
Gimnazjum w Dydni,
Publiczne Gimnazjum nr 1 w Łańcucie,
Publiczne Gimnazjum w Rakszawie,
Zespół Szkół w Komańczy,
Zespół Szkół w Połomi,
Zespół Szkół z Kurzyny Średniej,
Zespół Szkół w Głogowie Małopolskim,
Samorządowe Liceum Ogólnokształcące w Głogowie Małopolskim,
Zespół Szkół Zawodowych z Dynowa,
Szkoła Podstawowa nr 1 w Biłgoraju.

Liturgii Eucharystycznej koncelebrowanej przez kilkunastu kapłanów z ks. Janem Krupińskim – dziekanem dekanatu rzepedzkiego i ks. Jackiem Czerkasem – proboszczem z Komańczy przewodniczył Ks. Bp Stanisław Jamrozek – Biskup Pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej. W czasie Mszy świętej modliliśmy się o Beatyfikację Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W skierowanym do młodzieży Słowie Bożym Ksiądz Biskup nawiązując do słów Prymasa Tysiąclecia przypomniał o ewangelicznych codziennych postawach. Oprawę Liturgii przygotowały dzieci i młodzież wraz z ich opiekunami z Zespołu Szkół w Komańczy pod batutą s. Doroty Urban.

Liturgię Mszy Świętej poprzedził program słowno–muzyczny przygotowany przez dzieci ze Szkoły Podstawowej z Jasła. Natomiast uczniowie Szkoły Podstawowej z Czudca wykonali dwa tańce – Poloneza i Mazura. Dzieci z Czudca ubogaciły też spotkanie uroczystym odśpiewaniem hymnu szkoły.
Wszystkim uczestnikom pielgrzymki zgromadzonym przed klasztorem Sióstr Nazaretanek podziękowała Siostra Bożena Gosztyła – Przełożona Domu.

Po Mszy Świętej nadszedł czas na tradycyjne drożdżówki i gorącą herbatę. Ta ostatnia bardzo się przydała, bo pomimo pięknej i słonecznej pogody było chłodno. W tym roku drożdżówki zostały ofiarowane przez Piekarnię „Jadczyszyn” w Sanoku, Piekarnię w Komańczy i prywatnych dobrodziejów.

Młodzieży i ich Opiekunom życzymy, aby Wielki Patron był dla nich wzorem wierności Bogu, Ojczyźnie i drugiemu człowiekowi. Prymas pokazuje nam drogę ku przyszłości i uczy nas mądrych wyborów. Dobrze, że kolejny raz mogliśmy wrócić do spuścizny Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego i dziękować Bogu za Dar Księdza Prymasa dla Kościoła w Polsce.