„W Maryi dłonie złóżmy swe nadzieje”

01nPod takim hasłem odbyła się tegoroczna Pielgrzymka Szkół Prymasowskich do Komańczy w dniu 26 września 2011. Od rana panował wielki ruch przed klasztorem – bezpośrednie przygotowanie uroczystości, rozstawianie ławek, powitania pierwszych gości i poszczególnych delegacji szkół z różnych miejscowości. W roku bieżącym – 2011 – przybyło 27 delegacji Szkół Podstawowych, Gimnazjów i Zespołów Szkół im. kard Stefana Wyszyńskiego z Podkarpacia (Wróblik Szlachecki, Głogów Młp., Dynów, Lecka, Dydnia, Komańcza, Wólka Pełkińska, Jasło, Łańcut, Czudec, Połomia, Jadachy, Hłudno, Zagórz, Tarnobrzeg, Partynia, Sanok), z woj. Małopolskiego (Ryglice, Stadniki, Kadcza, Siedliska), Lubelskiego (Zamość, Biłgoraj, Hrubieszów, Babice) i Świętokrzyskiego (Pierzchnica).

02nZ radością powitaliśmy delegację Szkoły Podstawowej nr 4 z Sanoka im. Księdza Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego, sanoczanina, wielkiego patrioty i Przyjaciela Księdza Prymasa. Ksiądz Peszkowski stosunkowo często nawiedzał nasz klasztor; opowiadał o kontaktach Polonii amerykańskiej z Wielkim Prymasem i swej osobistej więzi z nim.
Po raz pierwszy też wzięła udział w uroczystości prymasowskiej w Komańczy delegacja Gimnazjum z Rzepedzi – nasi sympatycy, oczekujący na wybór swego Patrona. Może urzeknie ich postać i wielkość duchowa Prymasa Tysiąclecia? Życzymy im tego!

03nO godz. 10.30 rozpoczął swój wspaniały artystyczny występ Zespół Dziecięco-Młodzieżowy „Racławice” ze Stalowej Woli, pod kierunkiem p. dyr. Ewy Sęk:Polsko – Ojczyzno moja – oto jestem!
Umiłowanie Kościoła, Matki Najświętszej i Ojczyzny – to szczególna cecha tego zespołu. Pieśnią, słowem wiążącym i tańcem dano temu wyraz. A zespół liczy ponad 100 osób: są tam pięciolatki i dzieci szkoły podstawowej, gimnazjaliści, licealiści, studenci i młodzież już pracująca. To piękne – tam, gdzie Pan Bóg jest na pierwszym miejscu i troska o Boży kształt Ojczyzny, tam jest i harmonijna współpraca dla dobra innych.

04nCentralnym punktem tradycyjnej już pielgrzymki miłośników Prymasa do miejsca jego internowania w Komańczy była Eucharystia sprawowana przed księży katechetów przybyłych z dziećmi i młodzieżą, pod przewodnictwem J.E. ks. bpa Mariusza Leszczyńskiego z Zamościa.
Przed klasztorem – obok pomnika Prymasa Tysiąclecia – stanęły 23 poczty sztandarowe poszczególnych delegacji szkolnych. W czytania liturgiczne, śpiew, posługę ministrancką zaangażowani byli przedstawiciele z różnych miejscowości. Ten sam Pan Jezus, który tutaj przed laty umacniał odosobnionego Ojca Narodu, zjednoczył, nakarmił i umocnił w wierze nas wszystkich – około 900 osób biorących udział w uroczystości.

05nPod koniec Eucharystii główny celebrans – ks. bp Mariusz Leszczyński z Zamościa – ku wielkiej radości wszystkich obecnych, dał koncert organkowy: kilka utworów – piosenek oazowych. W gorącym wrześniowym słońcu, już nieco znużeni upałem, wszyscy się „pobudzili”! Toć tego jeszcze nie było w Komańczy! Radość była ogromna i burza gromkich braw dla wykonawcy niespodziewanego koncertu. Ufamy, że kiedyś jeszcze będziemy w Komańczy przeżywać podobną radość z ponownego przybycia Biskupa-artysty z Zamościa!
Dzieci ze Szkoły Podstawowej z Partynii miały też okazję przedstawić swój niewielki program – i na wszystkich czekały tradycyjne już drożdżówki, kompot, herbata…
Do zobaczenia w przyszłym roku – we wtorek, 25 września 2012! Już teraz zapraszamy!