Zgromadzenie Sióstr Nazaretanek
Arch. Przemyska
par-kom1-300x200.jpg

Drodzy Pielgrzymi i Goście

Uczestnictwo we Mszy św. dla Parafian i Zwiedzających nadal pozostaje zawieszone (do odwołania).

Zwiedzających Izbę Pamięci prosimy o:

– noszenie maseczki.

– dezynfekcję rąk,

– unikanie dotykania elementów wyposażenia.

Do Izby Pamięci zapraszamy codziennie z wyjątkiem poniedziałków.

W większej grupie zwiedzających możliwość wysłuchania historii internowania Sługi Bożego Prymasa Stefana Wyszyńskiego opowiedzianej przez siostrę (np. przed klasztorem).

Dziękujemy za zrozumienie

01nPod takim hasłem odbyła się tegoroczna Pielgrzymka Szkół Prymasowskich do Komańczy w dniu 26 września 2011. Od rana panował wielki ruch przed klasztorem – bezpośrednie przygotowanie uroczystości, rozstawianie ławek, powitania pierwszych gości i poszczególnych delegacji szkół z różnych miejscowości. W roku bieżącym – 2011 – przybyło 27 delegacji Szkół Podstawowych, Gimnazjów i Zespołów Szkół im. kard Stefana Wyszyńskiego z Podkarpacia (Wróblik Szlachecki, Głogów Młp., Dynów, Lecka, Dydnia, Komańcza, Wólka Pełkińska, Jasło, Łańcut, Czudec, Połomia, Jadachy, Hłudno, Zagórz, Tarnobrzeg, Partynia, Sanok), z woj. Małopolskiego (Ryglice, Stadniki, Kadcza, Siedliska), Lubelskiego (Zamość, Biłgoraj, Hrubieszów, Babice) i Świętokrzyskiego (Pierzchnica).

02nZ radością powitaliśmy delegację Szkoły Podstawowej nr 4 z Sanoka im. Księdza Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego, sanoczanina, wielkiego patrioty i Przyjaciela Księdza Prymasa. Ksiądz Peszkowski stosunkowo często nawiedzał nasz klasztor; opowiadał o kontaktach Polonii amerykańskiej z Wielkim Prymasem i swej osobistej więzi z nim.
Po raz pierwszy też wzięła udział w uroczystości prymasowskiej w Komańczy delegacja Gimnazjum z Rzepedzi – nasi sympatycy, oczekujący na wybór swego Patrona. Może urzeknie ich postać i wielkość duchowa Prymasa Tysiąclecia? Życzymy im tego!

03nO godz. 10.30 rozpoczął swój wspaniały artystyczny występ Zespół Dziecięco-Młodzieżowy „Racławice” ze Stalowej Woli, pod kierunkiem p. dyr. Ewy Sęk:Polsko – Ojczyzno moja – oto jestem!
Umiłowanie Kościoła, Matki Najświętszej i Ojczyzny – to szczególna cecha tego zespołu. Pieśnią, słowem wiążącym i tańcem dano temu wyraz. A zespół liczy ponad 100 osób: są tam pięciolatki i dzieci szkoły podstawowej, gimnazjaliści, licealiści, studenci i młodzież już pracująca. To piękne – tam, gdzie Pan Bóg jest na pierwszym miejscu i troska o Boży kształt Ojczyzny, tam jest i harmonijna współpraca dla dobra innych.

04nCentralnym punktem tradycyjnej już pielgrzymki miłośników Prymasa do miejsca jego internowania w Komańczy była Eucharystia sprawowana przed księży katechetów przybyłych z dziećmi i młodzieżą, pod przewodnictwem J.E. ks. bpa Mariusza Leszczyńskiego z Zamościa.
Przed klasztorem – obok pomnika Prymasa Tysiąclecia – stanęły 23 poczty sztandarowe poszczególnych delegacji szkolnych. W czytania liturgiczne, śpiew, posługę ministrancką zaangażowani byli przedstawiciele z różnych miejscowości. Ten sam Pan Jezus, który tutaj przed laty umacniał odosobnionego Ojca Narodu, zjednoczył, nakarmił i umocnił w wierze nas wszystkich – około 900 osób biorących udział w uroczystości.

05nPod koniec Eucharystii główny celebrans – ks. bp Mariusz Leszczyński z Zamościa – ku wielkiej radości wszystkich obecnych, dał koncert organkowy: kilka utworów – piosenek oazowych. W gorącym wrześniowym słońcu, już nieco znużeni upałem, wszyscy się „pobudzili”! Toć tego jeszcze nie było w Komańczy! Radość była ogromna i burza gromkich braw dla wykonawcy niespodziewanego koncertu. Ufamy, że kiedyś jeszcze będziemy w Komańczy przeżywać podobną radość z ponownego przybycia Biskupa-artysty z Zamościa!
Dzieci ze Szkoły Podstawowej z Partynii miały też okazję przedstawić swój niewielki program – i na wszystkich czekały tradycyjne już drożdżówki, kompot, herbata…
Do zobaczenia w przyszłym roku – we wtorek, 25 września 2012! Już teraz zapraszamy!